Bludný kruh fake news

8. 09. 2018 20:08:45
Je boj proti fakenews opravdu vždy bojem proti lži? Nebo jde leckdy o boj proti tomu, s čím nesouhlasíme?!

Nedávno proběhla v Liberci diskuse Českého rozhlasu Plus: Fake news jako lež, nebo svoboda slova? Krom publicisty a spisovatele Ondřeje Neffa, novinářky Nory Fridrichové a psychologa Dalibora Špoka debatoval také Mgr. Miloš Gregor, PhD., politolog a spoluautor knihy o fake news.

Konkrétně Miloš Gregor téměř v závěru debaty vyjádřil pochopení pro to, že si novináři „dají pár dní na čas“, než zveřejní nějakou třaskavou informaci. V tomto konkrétním případě hovořil o Silvestru v Kolíně 2016 a tamním sexuálním obtěžování žen.

Ve světle velmi aktuálního dění se nad jeho tvrzením pojďme krátce zamyslet:

Nyní se potvrzuje, že oficiální média šířila fake news ohledně honů na cizince v Chemnitz.

Naivně doufám, že až bude za pár let probíhat v ČRO Plus debata na totéž téma, nějaký politolog vzpomene dnešní dění, aby poukázal na špatnou novinařinu. Nebo ne? Protože hon na cizince v Chemnitz se spíše hodí dnešním zástupcům médií do krámu?

Selekce predominantně levicově orientovaných médií toho, co zveřejní, s jakým sentimentem to podají, a komu budou stranit, je FAKE NEWS sama o sobě.

Drtivá většina z nás dává přednost těm informacím a zdrojům, které alespoň částečně odpovídají našemu pohledu na svět. A prostý zákon akce a reakce nám říká, že velká část Evropanů, kterou většinová média nezastupují, si bude hledat cestu k alternativním informacím. A když se nemůžeme beze strachu a pochyb z dezinformací začíst do „běžného plátku oficiálních médií“, k čemu to povede? Samozřejmě že k fake news a všeobecné hysterii.

A tak se nám zde rozmohl takový nešvar. Kdy zástupci oficiálních médií kritizují fake news pouze v případě, pokud je vytváří někdo jiný. Ale přitom si málokdy sypou popel na hlavu, když se takového přešlapu dopustí sami. (Pokud ano, tak velice opatrně a nenápadně, jako by se vlastně nic vážného nestalo.)

Protože „my jsme přece museli pár dní vyčkat“, abychom si ověřili informace, dovysvětlí v případě, kdy se levicovým představitelům zpráva nehodí do krámu.

Ale je-li tomu naopak... šup tam se zprávou, ještě za horka, a pěkně zhurta!

Ti „jediní správní novináři“ si osobili právo hodnotit, co je pravda a co nikoliv.

Je na čase si přiznat, že většina oficiálních médií informuje jednostranně a silně aktivisticky! Namísto toho, aby nestranně předkládala faktické a ověřené informace, nabízí formou infotainmentu „svůj pohled“ na danou věc. Navíc příliš často výchovnou a hodnotící formou. Aby se čtenář opačného názoru cítil dosti „nechtěně“, je v článku buď napřímo, a nebo mezi řádky, označován za hlupáka.

A v případě, že taková ostrakizace neproběhne přímo v článku, je nad slunce jasné, že to můžeme očekávat v doprovodných komentářích při sdílení článku na sociálních sítích.

Svůj názor, nehledě na to, zda je správný či nikoliv, šíří sami novináři i s pomocí influencerů, a to oficiálními i neoficiálními kanály. Podporují se navzájem, a tak obšancují ze všech stran „mediální veřejný prostor“, kdy je čtenář manipulován a jen stěží a podrobnou detektivní prací se dobere nestranných faktů.

A aby toho nebylo málo... sami zástupci sociálních sítí pomalu a nechtěně přiznávají, že protěžují určité informace a osobnosti. A myslím, že můžeme zvesela uzavřít sázky, na čí straně stojí, že?

BLUDNÝ KRUH FAKE NEWS

... aneb přizpůsob se, protože když s námi nesouhlasíš, všechno, co čteš, je fake news, a ty jsi nácek! ... jak jednoduché.

  1. Novináři vám pomocí infotainmentu sdělí cestou oficiálních médií, jak máte myslet.
  2. Vlastní názor šíří také soukromou cestou, na sociálních sítích, za pomoci a podpory sympatizantů a influencerů.
  3. Na těch sociálních sítích, které už samy o sobě protěžují „ty správné názory“ „správných lidí“ a potlačují názory opačné! (A pomalu, ale jistě, to jejich zastupitelé začínají přiznávat.)
  4. Lidé s jiným pohledem na věc jsou tak vytlačeni z mediálního a veřejného prostoru. Jsou ostrakizováni a zesměšňováni.
  5. Není tedy umožněna slušná diskuze a pluralita politických názorů.
  6. To všechno vede k vyhledávání alternativních zdrojů, kde mohou čtenáři najít názory bližší svému pohledu na svět.
  7. A tak ti, co na počátku čtenáře či občana vytlačili, označí alternativní informace za fake news, a uzavřou bludný kruh.

Tímto článkem nemíním popírat, že alternativní zdroje mohou být financovány a mnohdy i zneužity různými zájmovými skupinami, což ostatně je možné aplikovat i u oficiálních médií.

Chci upozornit na fakt, že pokud by klasická média nešla daleko za hranu a nestala se aktivistickými, měla by ta alternativní o dost náročnější práci vetřít se do přízně konzumenta.

Tak jako tak, klasická média jsou na ústupu, umírají.

Platforma podcastu a on-line videí dnes táhne lidi daleko více. A je logické, že v dlouhých, často několikahodinových debatách, se závažná témata dají probrat konkrétněji a lépe, než v několika málo minutových vstupech rušených dalšími prvky infotanmentu a reklamami.

Připočteme-li stále více množících se případů, kdy oficiální média něco vyloženě „zkopala“ a média nová nabídla lepší alternativu, nebo pomohla odhalit relevantnější informace... musíme se ptát!
Na kolik je boj proti fake news ze strany oficiálních a veřejnoprávních médií myšlen upřímně? A na kolik jde o „poslední kopance umírajícího zvířete“?

Autor: Gabriela Sedláčková | sobota 8.9.2018 20:08 | karma článku: 38.04 | přečteno: 1405x

Další články blogera

Gabriela Sedláčková

Z deníku podnikatelky: Ach ty ochranné svazy autorské

... aneb jedna trochu "Švejkovská" o tom, jak udělal stát z dalšího slušného občana alkoholika a jak já zase zaplatím o pár tisíc víc.

28.9.2018 v 13:28 | Karma článku: 31.03 | Přečteno: 1026 | Diskuse

Gabriela Sedláčková

Glo(hu)sa na provázku: Píšťalky jako násilí?

Proč by měli v Bohnicích rozšířit pavilon pro léčbu rozdvojení osobnosti? Protože mám pocit, že právě k tomu jsme od "dvojího metru" došli.

27.5.2018 v 22:59 | Karma článku: 35.42 | Přečteno: 1069 | Diskuse

Gabriela Sedláčková

U nás na Žižkově vládne stará dobrá ODS. A u vás?

... aneb jak nám na Žižkově znárodnili farmářské trhy, já jsem prohrála bitvu, ale napeču buchty a jedu dál

14.2.2017 v 15:45 | Karma článku: 32.85 | Přečteno: 1584 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Jan Vondrouš

Několik otazníků nad smrtí Jana Masaryka

S otevřenou pusou jsem si přečetl dnešní článek na portálu idnes.cz o další variantě možné tragické smrti ministra zahraničních věcí Jana Masaryka a nevyšel jsem z údivu.

19.2.2019 v 22:40 | Karma článku: 31.22 | Přečteno: 1829 | Diskuse

Josef Nožička

V porovnání s íránskou státní televizí je na tom Česká televize přece jen dobře…

Íránská státní televize odvolala na poslední chvíli fotbalový přenos ze zápasu německé bundesligy. Důvodem bylo, že zápas řídila ženská rozhodčí.

19.2.2019 v 17:45 | Karma článku: 30.14 | Přečteno: 988 | Diskuse

Josef Nožička

Václav Klaus mladší je trnem v oku mediálním vzdělávacím odborníkům

Při surfování internetem jsem narazil na dva komentáře, týkající se školství. Přičemž oba dva se trefovaly do současného předsedy školského výboru Poslanecké sněmovny Václava Klause mladšího.

17.2.2019 v 11:06 | Karma článku: 40.79 | Přečteno: 1488 | Diskuse

Martin Faltýn

Letadla, lvíčci a lavina

Zní to jak název nějaké špatné italské komedie 70. let... leč omyl. Co mají tyto tři pojmy společného?

10.2.2019 v 17:24 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 241 | Diskuse

Jan Zíma

V kauze pořezání Petry Kvitové si pan obžalovaný nárokuje věci, na které nemá právo !

Mnohým by se mohlo zdát, že pan Žondra je nevinný, protože zarputile bojuje za svoji svobodu. Otázkou zní, zda si ji zaslouží ? Anebo je to celé jen bezohledné divadlo.

6.2.2019 v 18:56 | Karma článku: 29.86 | Přečteno: 1126 |
Počet článků 22 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2339

Jsem koordinátorkou o.p.s. Celé Česko čte dětem a jako každý správný pohádkář trochu přeháním. Jsem vedoucí žižkovského baru za závěsem Bar Behind the Curtain a každý den si čtu a piju. Především jsem ale dcerou, vnučkou, sestrou, partnerkou, sestřenicí, vlastnicí... a miluji svou rodinu.

Najdete na iDNES.cz