Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Bludný kruh fake news

8. 09. 2018 20:08:45
Je boj proti fakenews opravdu vždy bojem proti lži? Nebo jde leckdy o boj proti tomu, s čím nesouhlasíme?!

Nedávno proběhla v Liberci diskuse Českého rozhlasu Plus: Fake news jako lež, nebo svoboda slova? Krom publicisty a spisovatele Ondřeje Neffa, novinářky Nory Fridrichové a psychologa Dalibora Špoka debatoval také Mgr. Miloš Gregor, PhD., politolog a spoluautor knihy o fake news.

Konkrétně Miloš Gregor téměř v závěru debaty vyjádřil pochopení pro to, že si novináři „dají pár dní na čas“, než zveřejní nějakou třaskavou informaci. V tomto konkrétním případě hovořil o Silvestru v Kolíně 2016 a tamním sexuálním obtěžování žen.

Ve světle velmi aktuálního dění se nad jeho tvrzením pojďme krátce zamyslet:

Nyní se potvrzuje, že oficiální média šířila fake news ohledně honů na cizince v Chemnitz.

Naivně doufám, že až bude za pár let probíhat v ČRO Plus debata na totéž téma, nějaký politolog vzpomene dnešní dění, aby poukázal na špatnou novinařinu. Nebo ne? Protože hon na cizince v Chemnitz se spíše hodí dnešním zástupcům médií do krámu?

Selekce predominantně levicově orientovaných médií toho, co zveřejní, s jakým sentimentem to podají, a komu budou stranit, je FAKE NEWS sama o sobě.

Drtivá většina z nás dává přednost těm informacím a zdrojům, které alespoň částečně odpovídají našemu pohledu na svět. A prostý zákon akce a reakce nám říká, že velká část Evropanů, kterou většinová média nezastupují, si bude hledat cestu k alternativním informacím. A když se nemůžeme beze strachu a pochyb z dezinformací začíst do „běžného plátku oficiálních médií“, k čemu to povede? Samozřejmě že k fake news a všeobecné hysterii.

A tak se nám zde rozmohl takový nešvar. Kdy zástupci oficiálních médií kritizují fake news pouze v případě, pokud je vytváří někdo jiný. Ale přitom si málokdy sypou popel na hlavu, když se takového přešlapu dopustí sami. (Pokud ano, tak velice opatrně a nenápadně, jako by se vlastně nic vážného nestalo.)

Protože „my jsme přece museli pár dní vyčkat“, abychom si ověřili informace, dovysvětlí v případě, kdy se levicovým představitelům zpráva nehodí do krámu.

Ale je-li tomu naopak... šup tam se zprávou, ještě za horka, a pěkně zhurta!

Ti „jediní správní novináři“ si osobili právo hodnotit, co je pravda a co nikoliv.

Je na čase si přiznat, že většina oficiálních médií informuje jednostranně a silně aktivisticky! Namísto toho, aby nestranně předkládala faktické a ověřené informace, nabízí formou infotainmentu „svůj pohled“ na danou věc. Navíc příliš často výchovnou a hodnotící formou. Aby se čtenář opačného názoru cítil dosti „nechtěně“, je v článku buď napřímo, a nebo mezi řádky, označován za hlupáka.

A v případě, že taková ostrakizace neproběhne přímo v článku, je nad slunce jasné, že to můžeme očekávat v doprovodných komentářích při sdílení článku na sociálních sítích.

Svůj názor, nehledě na to, zda je správný či nikoliv, šíří sami novináři i s pomocí influencerů, a to oficiálními i neoficiálními kanály. Podporují se navzájem, a tak obšancují ze všech stran „mediální veřejný prostor“, kdy je čtenář manipulován a jen stěží a podrobnou detektivní prací se dobere nestranných faktů.

A aby toho nebylo málo... sami zástupci sociálních sítí pomalu a nechtěně přiznávají, že protěžují určité informace a osobnosti. A myslím, že můžeme zvesela uzavřít sázky, na čí straně stojí, že?

BLUDNÝ KRUH FAKE NEWS

... aneb přizpůsob se, protože když s námi nesouhlasíš, všechno, co čteš, je fake news, a ty jsi nácek! ... jak jednoduché.

  1. Novináři vám pomocí infotainmentu sdělí cestou oficiálních médií, jak máte myslet.
  2. Vlastní názor šíří také soukromou cestou, na sociálních sítích, za pomoci a podpory sympatizantů a influencerů.
  3. Na těch sociálních sítích, které už samy o sobě protěžují „ty správné názory“ „správných lidí“ a potlačují názory opačné! (A pomalu, ale jistě, to jejich zastupitelé začínají přiznávat.)
  4. Lidé s jiným pohledem na věc jsou tak vytlačeni z mediálního a veřejného prostoru. Jsou ostrakizováni a zesměšňováni.
  5. Není tedy umožněna slušná diskuze a pluralita politických názorů.
  6. To všechno vede k vyhledávání alternativních zdrojů, kde mohou čtenáři najít názory bližší svému pohledu na svět.
  7. A tak ti, co na počátku čtenáře či občana vytlačili, označí alternativní informace za fake news, a uzavřou bludný kruh.

Tímto článkem nemíním popírat, že alternativní zdroje mohou být financovány a mnohdy i zneužity různými zájmovými skupinami, což ostatně je možné aplikovat i u oficiálních médií.

Chci upozornit na fakt, že pokud by klasická média nešla daleko za hranu a nestala se aktivistickými, měla by ta alternativní o dost náročnější práci vetřít se do přízně konzumenta.

Tak jako tak, klasická média jsou na ústupu, umírají.

Platforma podcastu a on-line videí dnes táhne lidi daleko více. A je logické, že v dlouhých, často několikahodinových debatách, se závažná témata dají probrat konkrétněji a lépe, než v několika málo minutových vstupech rušených dalšími prvky infotanmentu a reklamami.

Připočteme-li stále více množících se případů, kdy oficiální média něco vyloženě „zkopala“ a média nová nabídla lepší alternativu, nebo pomohla odhalit relevantnější informace... musíme se ptát!
Na kolik je boj proti fake news ze strany oficiálních a veřejnoprávních médií myšlen upřímně? A na kolik jde o „poslední kopance umírajícího zvířete“?

Autor: Gabriela Sedláčková | sobota 8.9.2018 20:08 | karma článku: 37.16 | přečteno: 1235x


Další články blogera

Gabriela Sedláčková

Glo(hu)sa na provázku: Píšťalky jako násilí?

Proč by měli v Bohnicích rozšířit pavilon pro léčbu rozdvojení osobnosti? Protože mám pocit, že právě k tomu jsme od "dvojího metru" došli.

27.5.2018 v 22:59 | Karma článku: 34.99 | Přečteno: 1024 | Diskuse

Gabriela Sedláčková

U nás na Žižkově vládne stará dobrá ODS. A u vás?

... aneb jak nám na Žižkově znárodnili farmářské trhy, já jsem prohrála bitvu, ale napeču buchty a jedu dál

14.2.2017 v 15:45 | Karma článku: 32.52 | Přečteno: 1534 | Diskuse

Gabriela Sedláčková

Jak jsem se stala pravicovou aktivistkou

Jsem pravicový konzervativec a stala jsem se aktivistkou. A to mi to ještě před pár dny připadalo jako naprostý nonsens.

22.1.2017 v 18:33 | Karma článku: 41.93 | Přečteno: 4803 | Diskuse

Další články z rubriky Média

Josef Nožička

Redaktor Českého rozhlasu napsal neověřenou zprávu o Zemanově zdravotnickém doprovodu

Prezident Miloš Zeman absolvoval tento týden třídenní státní návštěvu Německa. Dle redaktora Českého rozhlasu ho při ní doprovázelo několik lékařů i sester.

23.9.2018 v 10:40 | Karma článku: 44.61 | Přečteno: 4577 | Diskuse

Květa Matějovcová

Ať nás čtou!

V sobotu někdo přejel na silnici kluka. Vrátí mu život skutečnost, že snaživí reportéři hledali a našli v policejní zprávě blízký příbuzenský vztah? Čemu to slouží a co to vytváří?

17.9.2018 v 21:55 | Karma článku: 12.25 | Přečteno: 246 | Diskuse

Martin Psota

Když Vám Česká pošta ztratí řidičský průkaz za 800 dolarů alias Expresní pošta EMS

Rád bych se s Vámi podělil o pravdivý příběh, který se přihodil nedávno mému kamarádovi. Několik let měl zabavený řidičský průkaz exekutorem no a jelikož žije dlouhodobě v zahraničí, měl ještě o to složitější jej získat zpět.

17.9.2018 v 15:06 | Karma článku: 21.64 | Přečteno: 763 | Diskuse

Libor Čermák

Budou se média věnovat stejně intenzivně výročí Mnichova jako roku 1968?

Září roku 1938 bylo pro naši zemi neméně tragické jako 21. srpen roku 1968. A tak jsem zvědavý, zda se tomu budou média a politici věnovat stejně intenzivně. A pokud ne, tak ať jdou tzv. někam.

11.9.2018 v 10:33 | Karma článku: 37.81 | Přečteno: 1031 |

Jan Bartoň

USA: Válka médií s Trumpem před volbami do Kongresu nabírá obrátky

Soustředěný útok amerických médií proti Donaldu Trumpovi se hraje volným stylem a chyť, jak můžeš. Média hrají vabank o vliv na americkou společnost. Nechtějí prohrát tak jako před dvěma roky.

10.9.2018 v 8:00 | Karma článku: 26.19 | Přečteno: 487 | Diskuse
Počet článků 21 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2365

Jsem koordinátorkou o.p.s. Celé Česko čte dětem a jako každý správný pohádkář trochu přeháním. Jsem vedoucí žižkovského baru za závěsem Bar Behind the Curtain a každý den si čtu a piju. Především jsem ale dcerou, vnučkou, sestrou, partnerkou, sestřenicí, vlastnicí... a miluji svou rodinu.

Najdete na iDNES.cz